Máte problém s automatickou práčkou? Akonáhle sa program prepne na odstreďovanie tak Vám práčka skáče po celej kúpeľni a rozbíja nábytok?

Dôvodov prečo práčka pri žmýkaní alebo odstreďovaní skáče môže byť niekoľko. No najčastejším sú prepravné poistky alebo zle rozložená váha v pracom bubne. 

V tomto článku Vám opíšem možné príčiny skákajúcej práčky a ponúknem spôsoby ako ich vyriešiť.

Identifikácia problému

Pri identifikácii príčiny skákajúcej práčky hrajú rolu tieto faktory:

  • vek práčky
  • množstvo a druh prádla pri odstreďovaní
  • podlaha a vyváženosť práčky
  • technický stav práčky

Úplne nová práčka a problém so skákaním

Ak ste práve rozbalili Vašu novú práčku, úspešne ju zapojili a spustili prvé skutočné pranie s prádlom a ona pri odstreďovaní začne nekontrolovane skákať, tak je vysoko pravdepodobné, že ste zabudli odstrániť poistné skrutky.

Čo sú poistné skrutky alebo tiež známe ako prepravná poistka?

Sú to skrutky, ktoré zafixujú prací bubon v práčke tak, aby sa pri prevoze nepohyboval. Chránia sa tým mechanizmy a pohyblivé časti v práčke.

Prací bubon v práčke je pripevnený tlmičmi a mechanizmami, ktoré eliminujú všetok pohyb a vibrácie pri praní a to zabezpečí tichý a pokojný chod práčky. Tým, že tieto poistné skrutky neodstránime všetky vibrácie z bubna pri žmýkaní sa prenesú rovno do celej kostry práčky a tá následne začne vystrájať.

Ako zistím či som vybral poistné skrutky?

Najjednoduchšie ako to zistiť je, zobrať si návod a skontrolovať podľa neho či ste urobili všetky potrebné kroky pred prvý spustením práčky.

Každá práčka ma inak riešenú prepravnú poistku. Zvyčajne sú to dlhé skrutky na zadnej strane práčky, častokrát sú aj inej výraznejšej farby. Pri niektorých modeloch ich stačí vyšraubovať, pri niektorých zas treba odstrániť plastovú poistku a podobne. Preto odporúčam návod. V ňom to musí byť jasne a jednoducho opísané.

Ako predísť tomuto problému?

Úplne jednoducho – vezmite do ruky návod. Nehrajte sa na hrdinov, že to dokážete bez návodu. Práčka už nie je také jednoduché zariadenie, aké bolo pred 20 rokmi. Nestačí len napojiť vodu, elektriku a odpad. Treba odstrániť záslepky na hadiciach, treba nastaviť nožičky, odstrániť rôzne poistky a nezabudnúť odmontovať prepravné skrutky.

Nechcem tým povedať, že zapojiť práčku je zložité, to nie. Je to jednoduché, len to treba urobiť tak, ako to odporúčajú výrobcovia, aby sme tým predišli poškodeniu a prípadným neuznaným reklamáciám.

Ak sa však chcete uistiť, že všetko je zapojené správne a nechcete sa s tým trápiť Vy, odporúčam doplatiť si službu zapojenia práčky.

Väčšina lepších obchodov, predávajúcich práčky, poskytuje okrem dopravy aj službu zapojenia práčky. Vtedy Vám ju odborník, nie len dovezie až do bytu, ale Vám ju rozbalí, umiestni na Vami požadované miesto a zapojí všetko potrebné. Ušetrí Vám tým kopec starostí a predíde možným poškodeniam.

Práčku už používam dlhšie a skáče len občas

V prípade, že Vašu práčku už používate dlhšie a skákanie sa prejavuje len výnimočne, pravdepodobne za to môže fyzika. Aby som to upresnil, zle rozložená váha prádla v pracom bubne.

Čo znamená nerovnomerné rozloženie váhy?

Prací bubon sa pri odstreďovaní točí vysokou rýchlosťou – od niekoľko stoviek až do 1600 otáčok za minútu. Pri takýchto rýchlostiach akonáhle na jednu stranu bubna pôsobí väčšia váha (nahromadí sa väčšie množstvo prádla), bubon sa rozkmitá a rozvibruje. Práčka sa preto pred začatím odstreďovania pokúša rovnomerne rozložiť prádlo po celom bubne, aby sa tieto vibrácie minimalizovali. Samozrejme sa prádlo nedá rozložiť dokonalo, preto sú bubny osadené na tlmičoch a mechanických zariadeniach, ktoré sa snažia eliminovať tieto vibrácie.

Moderné práčky v súčasnosti disponujú algoritmami, ktoré sa snažia prádlo v práčke rozložiť čo najlepšie aby sa tým zabezpečil čo najtichší a najhladší chod práčky. Dokonca nedovolia práčke začať odstreďovať, pokiaľ nie je prádlo vhodne rozložené. A ak sa práčke nepodarí dosiahnuť optimálne rozloženie, tak sa jednoducho vypne bez odstreďovania, aby sa tým predišlo prípadnému poškodeniu práčky a jej okolia.

Čo zapříčiňuje nerovnomerné rozloženie prádla?

Príčiny môžu byť nasledujúce:

  • príliš malé množstvo prádla
  • príliš veľké množstvo prádla
  • veľké kusy prádla

Preplňovanie práčky, nad jej uvádzaný limit nikdy nie je dobrá vec. Avšak prekvapivo, práve nedostatočné naplnenie práčky často spôsobuje divoký chod a skákanie. Akonáhle práčka zrýchli, prádlo uložené v nej musí byť rovnomerne rozložené. Je na to určený aj špeciálny program “distribúcia”, ktorý môžete spozorovať tesne pred žmýkaním, kedy sa bubon pomaly točí niekoľko minút a prehadzuje prádlo.

Ak sa pokúsite v práčke oprať jednu ťažkú, veľkú vec, ktorá nasaje veľa vody je vysoká pravdepodobnosť, že práčke sa nepodarí vybalancovať bubon. Alebo ak vložíte niekoľko veľkých uterákov spolu s drobným prádlom môže sa stať, že uteráky ostanú na jednej strane bubna a zvyšok prádla na druhej strane, ktorá nebude mať dostatok protiváhy. V takýchto situáciách sa pri odstreďovaní bubon divoko rozkýva až sa môže stať, že udrie o bok práčky. Alebo detekčný systém práčky zaznamená nerovnováhu a odmietne zvýšiť otáčky.

Ako tomu môžem predísť?

Treba sa uistiť, že práčku napĺňate tak, že bude fyzikálne možné vytvoriť protiváhu v bubne. Notoricky známe problémy spôsobujú veľké osušky, kúpelňové alebo iné koberčeky, pranie topánok a posteľné prádlo. Samozrejme niektorí ľudia logicky nechcú miešať koberce s ostatným prádlom. Ako to teda vyriešiť?

Ja by som odporučil zobrať pár starých uterákov, alebo obliečok na vyrovnanie váhy.

Samozrejme z času na čas môže nastať nerovnomerné rozloženie aj pri praní bežných vecí, ktoré predtým nerobili problém. Tomuto sa nedá vyhnúť, pretože je to aj o náhode. Niekedy sa jednoducho bielizeň v práčke zamotá a vznikne tak nerovnomerné rozloženie.

Práčka sa hýbe a vibruje nie len pri žmýkaní/odstreďovaní

Ďalšou z príčin, prečo práčka môže pri praní kmitať alebo až dokonca skákať je, že je jednoducho nakrivo. Na to aby práčka pracovala optimálne a mala tichý chod, musí byť postavená vodorovne. To znamená na rovnej ploche, kde všetky štyri nožičky sa dotýkajú zeme.

Ako zistím či je práčka dobre usadená?

Zdroj: http://www.wikihow.com/Image:Fix-a-Shaking-Washing-Machine-Step-3-Version-2.jpg

Pokúste sa vypnutú práčku nahnúť na jednu stranu alebo s ňou zakolísať. Ak dokážete urobiť pohyb so stojacou pračkou, znamená to, že nie je dobre usadená na zemi.

Ako dosiahnuť dokonalú rovnováhu?

Nie je to nič zložité. Každá práčka by mala mať nastaviteľnú výšku nožičiek. Stačí keď požiadate niekoho o pomoc, kto Vám práčku pomôže nahnúť na stranu, zatiaľ čo Vy pootočením nožičky nastavíte jej výšku. V návodoch odporúčajú použiť vodováhu, aby práčka nie len stála pevne na všetkých nožičkách ale aby bola aj v úplnej rovine.

Ak sa Vám nedarí rukou pootočiť nožičku a nastaviť tak jej výšku, skúste použiť kliešte. Na starších práčkach je možné, že závit už nie je v dobrom stave. Poprípade použiť penetrujúce mazivo ako je napríklad WD-40, ktorý po niekoľkých minútach pôsobenia uvoľní zhrdzavené skrutky. V prípade, že nožička je už úplne zničená, je možné podložiť práčku drevenými podložkami, alebo sa dajú kúpiť gumené podstavce pod práčku napríklad takéto, ktoré majú za úlohu tlmiť pohyb práčky.

Práčka vydáva zvláštne zvuky počas prania alebo začala skákať a predtým to nerobila

Spozorovali ste na Vašej práčke nezvyčajné správanie, vydáva čudné zvuky alebo Vám začala behať po kúpleni? Žiadna z vyššie uvedených príčin v tomto článku, nie je Váš prípad?

V tomto prípade je dosť možné, že zlyhala alebo sa opotrebovala niektorá z pohyblivých častí práčky. Často to bývajú tlmiče, ktoré potom nedostatočne tlmia pohyb bubna a to spôsobuje nadmerný pohyb celej práčky.  Ak je práčka hlučná problémom môžu byť ložiská.

Niektoré tieto vady sa dajú odstrániť aj svojpomocne. Avšak ak je Vaša práčka ešte v záruke, odporúčam zavolať autorizovaný servis odporúčaný obchodom, v ktorom ste práčku kúpili.

Postup pri reklamácií práčky:

Prvým krokom by malo byť informovanie predajcu, u ktorého ste práčku kupovali, že ju chcete reklamovať. Ideálne je zavolať na infolinku, kde Vás presne navedú ako postupovať.

Vzhľadom na to, že práčka je produkt veľkých rozmerov, tieto sa zvyčajne nevracajú na predajňu ani neposielajú späť do eshopov. Pri práčkach sa štandardne postupuje tak, že si na stránkach predajcu (alebo v záručnom liste) nájdete zoznam autorizovaných servisov pre značku Vašej práčky. Podľa bydliska si vyberiete vhodného servisáka a zavoláte mu a dohodnete sa na stretnutí. Pred príchodom je potrebné pripraviť si doklad o kúpe práčky.

Ďalej už zvyčajne servisný pracovník spíše reklamačný protokol a komunikuje priamo s predajcom, ktorému predloží všetky potrebné dokumenty a vyrieši sa záručný servis. Vy dostanete len doklad o vykonanej oprave.